Jesejanski osmaši u posjetu Vukovaru

I ove godine učenici osmog razreda OŠ Gornje Jesenje sudjelovali su u projektu „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“ te dvodnevnu terensku nastavu predmeta Povijesti imali u tom hrvatskom Gradu Heroju.

Nastava se održala u četvrtak i petak 18. i 19. listopada 2018., a učenici su tjednima s nestrpljenjem iščekivali trenutak polaska na put u taj poseban dio domovine im Hrvatske.

Prvog dana, po dolasku nakon petosatne vožnje, učenici su razgledali prostor „Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar“ te poslušali predavanja Domovinski rat i Bitka za Vukovar. Poslijepodne je iskorišteno za posjet Muzeju  vučedolske kulture i slobodnu šetnju središtem grada.

Nakon večere uslijedio je najzabavniji dio posjete Vukovaru – disko – večer na brodu na Dunavu, u samom središtu grada, što će većini učenika ostati u nezaboravnom sjećanju.

Drugog dana učenici su uz stručno vodstvo posjetili sva memorijalna mjesta na području grada: franjevački samostan sv. Filipa i Jakova,  Vukovarsku bolnicu 1991., Memorijalno groblje, Spomen dom Ovčara, masovnu grobnicu na Ovčari, Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Velepromet, Kukuruzni put – Put spasa, a potom su razgledali stalni postav Memorijalnog centra, gdje ih se posebno dojmila prezentacija posljedica djelovanja minsko – eksplozivnih sredstava.

Nakon ručka uslijedio je završni i najvažniji dio posjeta Vukovaru – Škola mira i kviz znanja. Na kvizu su sudjelovale sve škole koje su u ova dva dana obilazile Vukovar ( uz Jesenje to su škole iz Lobora i Belca, te tri ugledne zagrebačke škole – OŠ Jordanovac, OŠ J. J. Strosmayera te OŠ  Jure Kaštelana – ukupno 244 učenika osmih razreda). Na kvizu je odgovaranjem na pitanja trebalo pokazati koliko su se učenici pripremali prije puta i naučili u samom Vukovaru.

Jesejansku su školu predstavljale Ana Janžek i Melani Draganić te su u vrlo neizvjesnoj borbi pobijedile protivnike iz drugih škola koji su i prije početka kviza bili sigurni u svoju pobjedu.

Prilikom gromoglasnog navijanja svakako se primijetio nedostatak učenice naše škole koja, nažalost, nije mogla ići u Vukovar. Najponosniji trenutak i za učenike, ali i pedagoginju i razrednika u pratnji, bilo je dodjeljivanje priznanja učenicama pred svima okupljenima, uz pjesmu MP Thompsona „Lijepa li si“.

Ana i Melani su pokazale da sa trudom, skromnošću i poštenom igrom i malena škola može pobijediti prividno puno snažnijeg i brojnijeg protivnika.

Baš kao što je bilo i sa Gradom Herojem, njegovim ljudima i domovinom nam Hrvatskom.

Mario Hranj, prof.

Fotogalerija!

objavio: Administrator   datum: 21. 10. 2018.

« Ožujak 2024 »