Martinje - Martinstag

Učenici naše škole danas su se upoznali s njemačkim običajima obilježavanja Martinja.

Martinje

U mnogim regijama Njemačke, Austrije, Švicarske uobičajene su povorke za Martinje. U predvečerje djeca s izrađenim osvijetljenim lampionima prolaze ulicama gradova. Povorku često predvodi konjanik preobučen u rimskog vojnika. On predstavlja svetog Martina (316./317. - 11.studenoga 397.), katoličkog sveca, biskupa grada Toursa, koji je svoj plašt podijelio s prosjakom. U povorci se tradicionalno pjevaju prigodne pjesme. Na kraju se najčešće pali martinski krijes te djeca dobivaju mandarine i peciva od dizanog tijesta s grožđicama .

I učenici naše škole upoznali su njemačke običaje za Martinje. Učenici  4.razreda naučili su prigodne pjesme „Laterne, Laterne“ i „Ich geh mit meiner Laterne“ i izradili lampione  s različitim motivima. Pod velikim odmorom otpjevali su pjesme, a zatim su se učenicima podijelili bomboni. Obilježavanje Martinja na njemački način  u našoj je školi  već  dugogodišnja tradicija i svake godine iznova veseli učenike.

Martinstag

In vielen Regionen Deutschlands, Österreichs und der Schweiz sind Umzüge zum Martinstag üblich. Am Abend ziehen Kinder mit selbstgebastelten Laternen durch die Straßen der Städte. Der Umzug wird  häufig von einem als römischer Soldat verkleideten Reiter angeführt.  Er stellt den heiligen Martin (316./317 - 11.November 397), den katholischen Heiligen, den Bischof von Tours dar, der seinen Mantel einem Bettler schenkte.Bei dem Umzug werden Martinslieder gesungen. Zum Abschluss gibt es häufig ein großes Martinsfeuer und die Kinder bekommen Mandarinen und Gebäck  aus Hefeteig mit Rosinen.

Die Schüler unserer Schule haben auch die deutschen Bräuche zum Martinstag kennengelernt. Die Schüler der 4.Klasse haben die Martinslieder „Laterne, Laterne“ und „Ich geh mit meiner Laterne“ gelernt und Laternen mit verschiedenen Motiven gebastelt.Sie haben die Lieder in der großen Pause gesungen, und danach wurden den Schülern Bonbons verteilt.  Das Feiern des Sankt-Martins-Festes auf deutsche Art und Weise ist in unserer Schule schon langjährige Tradition und erfreut jedes Jahr aufs Neue unsere Schüler.

Alexandra Krklec, prof.

Fotogalerija!

objavio: Administrator   datum: 12. 11. 2014.

Martinje - Martinstag

Martinje

Martinstag

Alexandra Krklec, prof.

Fotogalerija!

objavio: Administrator   datum: 12. 11. 2014.