Program prometne kulture za najmlađe

U petak dana 22.09.2023. bili smo domaćini „Programa prometne kulture za najmlađe“ Na manifestaciji su sudjelovali i  učenici iz čak 3 susjedne osnovne škole : OŠ Side Košutić Radoboj, OŠ Antuna Mihanovića  Petrovsko i OŠ Đurmanec.

Preventivna akcija pod nazivom “Program prometne kulture za najmlađe“ provela  se  u organizaciji Udruge Preventivni program o sigurnosti u cestovnom prometu u suradnji s tvrtkom Mini Auti-Jumicar Hrvatska i partnerima: PU krapinsko-zagorska, PPRP Krapina, PP Krapina i DVD Gornje Jesenje pod pokroviteljstvom: Krapinsko-zagorske županije i NPSCP.

Drugi razredi  prošli su obuku o cestovnom prometu,radionice policije, prvoj pomoći i vatrogasnu radionicu i kroz igru utvrdili mnogo važnih lekcija. Nakon odslušanog teorijskog dijela ( u trajanju od 45 minuta) gdje su učenici kroz interaktivno predavanje učili o sigurnom ponašanju u cestovnom prometu ) uslijedio je praktični dio koji je djeci i najzanimljiviji. Djeca su pod budnim okom iskusnih instruktora u pravim mini električnim automobilima imala priliku da stisnu gas i okušaju se u ulozi vozača, da dožive prometne znakove, semafore, pješačke prijelaze i sva ostala prometna obilježja po prvi put u ulozi  vozača, da dobro ste čuli : VOZAČA,!!! Naime, danas smo mijenjali uloge, mi Veliki smo bili pješaci, a mali su učenici po prvi put  bili pravi vozači koji su  na jedinstven način učili  o sigurnosti u cestovnom prometu, a sve u cilju da postanu bolji PJEŠACI.

Polaznici programa dobro su se snašli na simuliranoj prometnici na kojoj su promet regulirali iskusni instruktori i učenici naše škole Lana Kovačec, Nikola Klasić, Pavao Kišić i Ivor Kranjčec iz 8. Razreda. Mališani su vožnju odradili za čistu peticu. Pored prometnog poligona djeca su imala priliku upoznati se zanimanjem policajca kojeg su ponosno prezentirali policijski službenici za preventivu iz PP Krapina s ispostavom Pregrada PP Krapine. Sudjelovali su gosp. Siniša Draganić i gosp. Daniel Vinski policijski službenici za preventivu  i gosp. Mario Smiljanec, prometni motociklist.

Veliku zahvalu i pohvalu gosp. Željku Lež, ured načelnika – odjel službe za prevenciju iz PU Krapinsko-zagorska, prijatelj programa. Mali plavci  su sa oduševljenjem puštali sirene, pričali na razglas, isprobavali razne policijske rekvizite, ponovili osnove prometnog ponašanja koji im je od životne važnosti, jednom riječju imali su priliku na kratko da postanu mali policajci. Hvala Vam dragi plavci.

Na poligonu je bilo zaista bučno i glasno, a sirene su puštali i vatrogasci DVD Gornje Jesenje na čelu sa predsjednikom  gosp. Karlom Habjanec. Gosp. Ivan Galović, spremištar vatrgasac i gosp. Smiljanec Neven, vatrogasac vrijedni naši vatrogasci koji su uživali zajedno sa učenicima. Polaznike su upoznali s važnostima zaštite od požara, opasnim aktivnostima koje mogu izazvati požar, te načinima prevencije istog. Djeci se pokazuje unutrašnjost i oprema vatrogasnog vozila, te standardna oprema vatrogasca. Nakon toga se djeci prikazuje vježba s brentačama, tj. gađanje mete vodenim mlazom. Profesionalni vatrogasci su djeci na primjeran način pokazivali osnove vatrogastva,  koji su pažljivo slušali i na kraju sami sve isprobali. Svi mali vatrogasci na  kraju radionice su dobili školske kalendare i časopis iz DVD-a Gornje Jesenje.

Nakon vatrogasaca, djeca su posjetili  radionicu Jumicar prva pomoć  koju je vodio gosp. Jerko Gunjača, posebno licenciran za pružanje ovakvog vida edukacija  za naše najmlađe.

U Fotogaleriji pogledajte kako su drugašići uživali u nastavi na otvorenom.

objavio: Snježana Puljek Bašić   datum: 24. 9. 2023.

Program prometne kulture za najmlađe

U Fotogaleriji pogledajte kako su drugašići uživali u nastavi na otvorenom.

objavio: Snježana Puljek Bašić   datum: 24. 9. 2023.