Projekti šk. god.2022./2023.

Projekti šk.god. 2008./2009.

Eko - projekt

OŠ Gornje Jesenje

„Prirodni zeolitni tuf  u zaštiti okoliša“

Posebno smo ponosni na naše godišnji projekte, a tema ovogodišnjeg je bila „Prirodni zeolitni tuf  u zaštiti okoliša“ čije nalazište je smješteno na području naše općine. Ovo nalazište je jedno od najbogatijih u RH sa oko 3 milijuna tona eksploatacijskih rezervi. Provedena su znanstvena istraživanja te je mineraloškom analizom ustanovljeno da je dominantni mineral na ovom nalazištu KLINOPTILOLIT. Fizikalno-kemijskom analizom utvrđena je količina izmjenjivih kationa kao i njihov utjecaj na proces uklanjanja nekih metalnih i nemetalnih iona. Zato se može koristiti u različitim kemijskim procesima ionske izmjene, sorpcije, dehidracije i hidracije.
Iz zeolitnog tufa proizvodi se pripravak AGRARVITAL – SPS 30. Primjena pripravka (AGRARVITALA SPS 30) je vrlo široka. Koristi se u u poljoprivredi, šumarstvu, zaštiti okoliša, koristi se kao dopuna stočnoj hrani, za staje i peradarske farme (uklanjanje neugodnih mirisa), u industriji, u obradi vode,  u obradi otpadnih tvari, u kućanstvu  te za uklanjanje opasnog otpada. Posjetili smo pogon za preradu zeolitnog tufa i upoznali se sa procesom prerade zeolitnog tufa i proizvodnjom AGRARVITALA – SPS 30 – specijalnog prirodnog supstrata za poboljšanje kvalitete tla u povrtlarstvu, voćarstvu, vinogradarstvu, šumarstvu te za ukrasno bilje. Obzirom na niz stručnih istraživanja koja su provedena o korisnosti uporabe prirodnih supstrata u prihrani tla predlažemo da se primjenjuju što više prirodni supstrati kao što je zeolitički tuf kako bi zaštitili naš okoliš. Osim Agrarvitala u pogonu se prozvode i na tržištu se nalaze registrirani prirodni supstrati:AROMA VITAL – specijalni prirodni supstrat za uklanjanje neugodnih mirisa u domaćinstvu; AQUA VITAL – specijalni prirodni supstrat za uklanjanje amonijaka i teških metala u industrijskim i otpadnim vodama, AEROVITAL – specijalni prirodni supstrat za uklanjanje plinova i aerosola iz zraka te ANIVITAL – specijalni prirodni supstrat – dodatak ishrani i stelja za domaće životinje. Primjenjujemo zeolit i pripravke u našoj školi prilikom dohrane zemlje u lončanicama. Zato naše cvijeće bolje uspijeva i stavili smo ga kao stelju u krletku papigice tigrice u Kabinetu fizike-kemije i biologije kako bi smanjili neugodne mirise. Tim projektom pod vodstvom mentorica Erike Tušek, dipl.ing. uz sudjelovanje vrijednih istraživača članova Eko-grupe Zdenčeki  predstavili smo se na Županijskom natjecanju iz ekologije.

« Ožujak 2024 »