Akcija "Mir i dobro"

Ministarstvo unutarnjih poslova i ove će godine provoditi akciju „Mir i dobro“ i to od 16. prosinca 2013. do 8. siječnja 2014. godine s ciljem sprječavanja zloporabe oružja, eksplozivnih tvari te ostalih ubojitih sredstava. Inače, "Mir i dobro" naziv je preventivne akcije koju MUP RH već tradicionalno, od 1993. godine, organizira kako bi božićni i novogodišnji blagdani u našoj zemlji protekli u miru te kako bi se povećala opća sigurnost građana i postigla zadovoljavajuća razina javnog reda i mira.

Preuzeto sa stranica Ministarstva unutrašnjih poslova http://www.mup.hr/

Ministarstvo unutarnjih poslova i ove će godine provoditi akciju „Mir i dobro“ i to od 14. prosinca 2010. do 8. siječnja 2011. godine s ciljem sprječavanja zloporabe oružja, eksplozivnih tvari te ostalih ubojitih sredstava. Inače, "Mir i dobro" naziv je preventivne akcije koju MUP RH već tradicionalno, od 1993. godine, organizira kako bi božićni i novogodišnji blagdani u našoj zemlji protekli u miru te kako bi se povećala opća sigurnost građana i postigla zadovoljavajuća razina javnog reda i mira.

Izbjegnimo neželjene posljedice

I ove godine očekujemo da će građani, obilježavajući božićne i novogodišnje blagdane, sukladno tradicionalnim vjerskim i obiteljskim običajima u velikom broju obilaziti vjerska središta, prisustvovati svetim misama, organiziranim slavljima u ugostiteljskim objektima i gradskim trgovima te se posjećivati u obiteljskim domovima. Zbog dolaska naših građana iz inozemstva povećat će se promet na cestama, kao i broj putnika u zračnom, željezničkom i pomorskom prometu te na graničnim prijelazima. Kao i dosad, velik broj građana u slobodnoj će prodaji nabaviti petarde, rakete i druga pirotehnička sredstva za zabavu, a očekuje se i nezakonita nabava sredstava čija je prodaja nedopuštena. Sve to ukazuje na potrebu pojačanih mjera sigurnosti.

Pirotehnička sredstva

Sukladno Zakonu o eksplozivnim tvarima (NN, br. 178/04, 109/07., 67/08 i 144/10.), pirotehnička sredstva dijele se na četiri razreda, a građanima su najčešće dostupna pirotehnička sredstva I. razreda i pirotehnička sredstva II. i III. razreda.

Vrste pirotehničkih sredstava:

Pirotehnička sredstva I. razreda čine: pirotehničke igračke, odnosno, bengalske šibice, naboji za dječje pištolje, konfeti-bombice, pucajući ulošci za cigarete, bomboni, žabice, čepovi i vrpce, pasje bombice, šibice sa zlatnom i srebrnom kišom, naboji koji eksplodiraju pod nogama, male petarde i drugi slični proizvodi.

Pirotehnička sredstva razreda II. čine: petarde, žabice, konfeti za sobnu uporabu, manje rakete i drugi slični proizvodi.

Pirotehnička sredstva razreda III. čine: rakete, fontane, vatromete kutije, vodopadi, redenici, petarde s bljeskom, rimske svijeće i drugi slični proizvodi.

Prodaja i uporaba pirotehničkih sredstava

a) Pirotehnička sredstva I. razreda  mogu se prodavati u maloprodaji u prodavaonicama i kioscima tijekom cijele godine osobama starijim od 14 godina,

b)  Pirotehnička sredstva II., III., T1 i P1 razreda mogu se prodavati od 15. prosinca do 1. siječnja i to u maloprodaji samo u prodavaonicama oružja i streljiva ili u prodavaonicama koje imaju odobrenja za prodaju pirotehničkih sredstava, osobama starijim od 18 godina,

c) Uporaba pirotehničkih sredstava razreda II. i III. zabranjena je u zatvorenim prostorijama, na prostoru gdje se okuplja veći broj osoba i u razdoblju od 2. siječnja do 26. prosinca, osim u posebnim slučajevima uz odobrenje Ministarstva.

Savjeti građanima

Policija nije svemoćna pa je u provedbi akcije veoma važan doprinos svakog pojedinca jer proslava blagdana u prvom redu ovisi o svima nama poimence. Valja imati na umu da se nesreće ne događaju nekom drugom.

Dosadašnja iskustva ukazuju da blagdansko raspoloženje u pretjeranoj mjeri potiče nerazboritu uporabu oružja, eksplozivnih i pirotehničkih sredstava, što zna biti kobno, katkad s većim ili manjim posljedicama. Što znači da treba biti uvijek biti oprezan i razborit prije njihove uporabe.

Kako biste ovaj put postupili pametnije i izbjegli neželjene posljedice, ne poklanjajte djeci, a ni drugima nešto od čega bi mogli stradati. Uvijek budite uzor svom djetetu jer djeca pirotehnička sredstva ne doživljavaju opasnima ako ih i vi koristite. U svakom slučaju obvezno djecu poučite o načinu rukovanja i mogućim posljedicama.

Pirotehnička sredstva nisu igračke. Najčešće su ozljede šaka i prstiju, lica i očiju. Riječ je o dubokim ozljedama u kombinaciji s opeklinama, koje teško oštećuju funkcionalne dijelove šake, živce i tetive. Utjecaj topline eksplozije nakon nekoliko dana izaziva odumiranje tkiva pa je nužno izvesti nekoliko slojeva djelomičnih amputacija. Oči, pak, najčešće stradavaju od opeklina i čestica raketa ili petardi.

Stoga je uvijek bitno preventivno reagirati da bi se izbjegle nesreće jer prilikom rukovanja oružjem i eksplozivom najčešće stradavaju mlade, neiskusne i nestručne osobe. Također, konzumiranje alkohola čest je pratitelj takvih nesreća.

Budite odgovorni i ne podcjenjujte dječju zainteresiranost za oružje, a ako ga posjedujete, čuvajte ga na za djecu nedostupnim i zaključanim mjestima.

Djeco, ne dirajte nepoznate predmete, ne rastavljajte ih, ne pomičite ih. Zapazite li ih, odmah pozovite roditelje ili policiju

Posljedice:

Ozljede šaka, prstiju, lica i očiju, te oštećenja sluha česta su posljedica pirotehničkih nestašluka

Ovo se ne događa drugima:

Opekotine

Gubitak sluha

Sljepoća

Amputacije

objavio: Administrator   datum: 17. 12. 2013.

Akcija "Mir i dobro"

Preuzeto sa stranica Ministarstva unutrašnjih poslova http://www.mup.hr/

Izbjegnimo neželjene posljedice

Pirotehnička sredstva

Vrste pirotehničkih sredstava:

Prodaja i uporaba pirotehničkih sredstava

Savjeti građanima

Posljedice:

Ovo se ne događa drugima:

Opekotine

Gubitak sluha

Sljepoća

Amputacije

objavio: Administrator   datum: 17. 12. 2013.

Ovaj mjesec: 1943