Obilježavanje Spomendana na Zrinske i Frankopane

Osnovne su i srednje škole u Republici Hrvatskoj dana 30. travnja 2014. godine obilježile Spomendan na Zrinske i Frankopane. Spomendan se, odlukom Hrvatskog sabora, obilježava 30. travnja svake godine. I mi smo se, na satu povijesti u 7.razredu, prisjetili što smo naučili o ovoj dvojici domoljuba.

Već u 16.st. Frankopani su svoje posjede proširili daleko u Ugarsku i vladali tisućama ljudi od Jadrana do Gradišća u današnjoj Austriji. Muški članovi Zrinskih su bili hrabri ratnici i uspješni vojskovođe. Zrinski su redom bili: banovi, glavni zapovjednici krajiških odsjeka i važnih utvrda… Stalno su ratovali, ali i lijepo živjeli. Obrazovanje im je bilo sve važnije, postaju pjesnici i poštovani intelektualci. Zbog sramotnog ugovora u Vasvani 1664. godine koji Habsburgovci potpisuju s Osmanlijima, Zrinski su ljuti i razočarani, te se udružuju s Frankovima i odlučuju se na pobjedu. Pobunu vodi Nikola Zrinski Čakovečki koji nesretno umire u lovu na vepra. Vodstvo preuzima Petar Zrinski. Za potporu se obraća mnogim zemljama. Ustanički planovi nisu uspjeli. Vidjevši slom ustaničkih planova, Petar Zrinski i Fran Krsto Frankopan krenuli su 13. travnja 1670. godine iz Čakovca u Beč. U Beču su odmah uhičeni i optuženi za veleizdaju. Tim činom su Zrinski i Frankopani bili totalno uništeni. Bili su osuđeni na smrt, a imanje im je bilo zaplijenjeno. Uoči smaknuća pisali su svoja posljednja pisma. Petar je svoje pismo napisao svojoj supruzi Ani Katarini, koje je jedno od najpotresnijih tekstova napisan na hrvatskom jeziku. Fran Krsto Frankopan svoje je posljednje pismo napisao supruzi Juliji de Naro. Smaknuti su 30. travnja 1671. godine. Njihovi posmrtni ostaci su 1919. godine preneseni u Zagreb. To je nesretna te doista tragična epizoda koja je imala velike posljedice za prostor.

Domagoj Artić, David Gašparić, 7.r

objavio: Administrator   datum: 2. 5. 2014.

Obilježavanje Spomendana na Zrinske i Frankopane

Domagoj Artić, David Gašparić, 7.r

objavio: Administrator   datum: 2. 5. 2014.

Ovaj mjesec: 2008